خانوادهمقالات

شروط 12گانه عقدنامه، که حق طلاق به زوجه می دهد.

درتمامی عقدنامه‌های چاپی و رسمی بخشی با عنوان شروط 12گانه طلاق (یا ضمن عقد) وجود دارد و در مسیر زندگی مشترک نیاز است که زوجین با تسلط بر این شروط، اطلاعات کافی از حقوق خود داشته باشند. کمتر عروس و دامادی پیدا می‌شود که نسبت به حقوقی که در ضمن عقد به یکدیگر اختصاص می‌دهند، آگاهی داشته باشند. با امضاء و تحقق هر کدام از آن ها، زوجه با استناد به شروط 12گانه طلاق و اثبات در دادگاه، تقاضای طلاق یاطلاق توافقی کند.

در این نوشته تمام شرایط دوازده گانه عقدنامه ازدواج مورد بررسی قرار خواهد گرفت که زوجه می‌تواند برخی از شروط را حذف کند یا مواردی را به آن ها اضافه نماید.

شروط 12گانه طلاق:

 1.  در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه، زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند.
 2.  اگر بدرفتاری زوج به حدی باشد که ادامه زندگی مشترک را برای زوجه غیر قابل تحمل کند، به زن اجازه طلاق داده می‌شود.
 3.  سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.
 4.  شرط چهارم حق طلاق زن، دیوانه بودن مرد است در زمانی که امکان فسخ وجود ندارد.
 5.  اشتغال اگر مرد به کاری اشتغال داشته باشد که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند، در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.
 6.  محکومیت شوهر به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می‌دهد.
 7.  ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.
 8.  چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.
 9.  از جمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذیرد و در عقدنامه نیز ذکر شده، محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقیعت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.
 10.  بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر است که در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.
 11.  همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.
 12.  آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می کند و اختیار طلاق را به همسرش می‌دهد، عقد دائم مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گیرد.

 

با استناد به شروط 12گانه طلاق، زوجه می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کرده و دادخواست طلاق را مطرح کند. دادخواست طلاق از طرف زوجه روندی طولانی است و بایستی زوجه بتواند شرط را در دادگاه اثبات کند. برای طی این روند وجود وکیل پایه یک دادگستری در کنارتان، برای انتخاب مسیر کوتاه طلاق حائز اهمیت است.

 

جهت مشاوره حقوقی با بهترین وکیل متخصص طلاق توافقی به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

 

2 دیدگاه

 1. سلام.
  اگر این شروط توسط زوج در سند ازدواج امضا نشده باشد آیا زن میتونه با اثبات این شروط طلاق بگیره؟چون قصد ازدواج دارم و همسرم بیان کرده که این شروط را امضا نمیکند.چکار کنم.لطفا راهنماییم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا