وکیل نفقه تهران

عقد نکاح یا همان ازدواج باعث می‌شود که برای طرفین عقد (زوجه و زوج) حقوق و تعهداتی ایجاد شود. یکی از تعهداتی که ازدواج بر عهده مرد می‌گذارد پرداخت نفقه زن و تامین مخارج زندگی خواهد بود (در قانون کشورمان ایران مرد عهده دار تامین نفقه زوجه است).
از جمله مواردی که شامل نفقه زوجه خواهد بود این است که زوج باید تمامی هزینه‌های مربوط به تامین زندگی که شامل خوراک، مسکن، پوشاک، هزینه‌های بهداشتی و درمانی و مواردی از این قبیل را که برای برطرف ساختن نیازمندی‌های زن باشد زوج به او بدهد. تعيين میزان نفقه پرداختی زوجه از جانب زوج با عنایت به شان زن و عرف و منطقه و با در نظر گرفتن و وضع مالی مرد تعیین خواهد شد.
در برخی اوقات مشکلاتی در رابطه با دريافت و پرداخت نفقه از جانب زوج ایجاد خواهد شد که معمولا دعاوی مربوط به نفقه در زمان جدایی زوجین به اوج خود خواهد رسید، در چنين شرایطی ممکن است طرفین دعوا به تنهایی قادر نباشند که مشکلات ایجاد شده را حل‌وفصل نمایند یا لازم باشد که این مشکلات از طريق رای مراجع قانونی یا قضایی پیگیری شود.
اینجاست که وکیل نفقه تهران باید وارد عمل شود و به مشکلات رسیدگی نماید. منظور از وکیل نفقه تهران یک وکیل پایه یک دادگستری است که در حوزه دعاوی خانواده به اموری مانند دریافت نفقه، مهریه، حضانت فرزند و… خواهد پرداخت.
 در صورتی که در زمینه نفقه برای شما عزیزان سوال یا مشکلی ایجاد شود می‌توانید با بررسی لیست وکلای نفقه در تهران و با انتخابی درست از وکیل نفقه تهران، کمک بگیرید و مشاوره نفقه دریافت کنید تا بدین وسیله در زمان و هزینه وکیل برای نفقه صرفه جویی نمایید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه نفقه و کمک‌هایی که یک وکیل می‌تواند در حل این مشکلات برای افراد داشته باشند ارائه دهیم.

شرایط دریافت نفقه

عقد دائم

در عقد موقت زن مستحق دریافت نفقه نخواهد بود و در واقع زن نمی‌تواند نفقه را مطالبه نماید. تنها در صورتی زن با عقد موقت شرایط دریافت نفقه را دارد که در عقد این مورد شرط شده باشد و یا بر اساس احوال زندگی زوجه و زوج چنین مشخص باشد که مرد موظف است نفقه زوجه را پرداخت نماید. به عنوان مثال می‌توان گفت در صیغه نامه‌هایی که عقد موقت 99 ساله هستند یا موارد مشابه این، به نظر می‌رسد که مرد موظف است که نفقه زن را پرداخت نماید، اما در صورتی که بین زوجین صیغه عقد دائم خوانده شود بدون هیچ شرط و لزومی پرداخت نفقه بر عهده زوج خواهد بود. همچنين بر اساس ماده 1113 قانون مدنی در رابطه با این مورد ذکر شده است که در عقد انقطاع زن حق دریافت نفقه را نخواهد داشت مگر این‌که در عقد این مورد شرط شده باشد یا این‌که عقد مبنی بر این مورد جاری شده باشد.

تمکین زن

استحقاق زن به نفقه مشروط به تمکین خواهد بود، به محض جاری شدن صیغه عقد ازدواج صورت می‌پذیرد و زوجین زندگی زناشویی خود را آغاز خواهند کرد و بعد مرد موظف است نفقه زوجه را پرداخت نماید، البته همان‌طور که گفتیم در صورتی زن مستحق دریافت نفقه است که از شوهر خود تمکین کرده باشد. منظور از تمکین اطاعت زوجه از زوج در ادای وظایف زناشویی یا زوجیت، حسن معاشرت و سکونت در منزل زوج خواهد بود. در قانون به به زنی که از شوهر خود تمکین و اطاعت عام نکند در اصطلاح ناشزه می‌گویند. هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت خودداری کند بر اساس قانون و مطابق با ماده 1108 مستحق دریافت نفقه نمی‌باشد، وکیل نفقه تهران در مشکلات مربوط به نفقه به موکلین کمک می‌نماید تا نتیجه مورد نظر خود را در حل مشکلات کسب نمایند.

حکم دریافت نفقه زوجه پس از جدایی چگونه است؟

در زمان جدایی یا طلاق وکیل نفقه تهران برای مطالبه حقوق خود از جمله دریافت نفقه به افراد کمک خواهد کرد، صورتی که طلاق زوجین به درخواست مرد باشد یا به عبارتی رجعی باشد باید دو نکته را در نظر داشت، نکته اول این است که زوجین در مدت زمان عده که 3 ماه است از یکدیگر ارث می‌برند و نکته دوم این است که زوجه مستحق دریافت نفقه خواهد بود، و بر اساس رای دادگاه که طلاق به درخواست مرد باشد، نفقه ایام عده زن تعیین می‌شود.

اما در طلاق بائن، زوجه باید عده را نگه دارد اما شوهر موظف نیست که نفقه ایام عده را پرداخت نماید. تنها نکته‌ای که در این صورت باید به آن توجه داشت این است که در صورت حامله بودن زوجه در هنگام طلاق، جدا از نوع طلاق تا انتهای وضع حمل پرداخت نفقه بر عهده مرد خواهد بود. همچنین اگر شرایطی پيش بیاید که شوهر فوت کند زن موظف است که عده وفات را نگه دارد، این مدت 4 ماه و ده روز خواهد بود

 بر اساس ماده 1110 قانون مدنی در ایام عده وفات، در صورت مطالبه زن، مخارج زندگی و پرداخت نفقه او از اموال نزدیکان مرد که ملزم به پرداخت هستند تعیین می‌شود حضور یک وکیل نفقه در کنار افراد برای انجام درست این امور بسیار موثر خواهد بود و این امر باعث می‌شود در پرداخت هزینه‌های این امر بسیار صرفه‌جویی شود، میزان هزینه وکیل برای گرفتن نفقه بر اساس شرایط و سختی پرونده به صورت توافقی بین وکیل و موکل تعیین خواهد شد.

سطح وکیل مورد نظرتخصصمیزان حق الزحمه
وکیل پایه یک دادگستریدعاوی خانوادگی، طلاق، نفقه و…بر اساس شرایط پرونده، به صورت توافقی

در چه شرایطی زن می‌تواند با وجود زندگی مشترک نفقه خود را مطالبه کند؟

وکیل نفقه تهران در هر شرایطی به افراد کمک خواهد کرد تا از حقوق خود آگاه باشند، فرقی نمی‌کند که از وکیل نفقه خانم در تهران یا وکیل نفقه آقا در تهران کمک بگیرند در هر صورت شخص وکیل راهنمای آن‌ها خواهد بود، در این بخش به توضیح این موضوع می‌پردازیم که زن در چه شرایطی امکان دریافت نفقه را با وجود زندگی مشترک خواهد داشت، اگر مردی با وجود تمکین زوجه نفقه او را نپردازد زن حق دارد که با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف و با انجام ثبت درخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نفقه معوقه خود را مطالبه نماید.

اما موضوعی که در این میان باید به آن توجه داشت اثبات و بار اثبات دعوی است، به بیانی ساده‌تر می‌توان گفت، اگر زن و شوهر با هم زندگی مشترک داشته باشند و زیر یک سقف باشند به این معنا خواهد بود که زن نفقه خود را دریافت کرده است، به دلیل این‌که زندگی مشترک اماره پرداخت نفقه از سوی زوج به زوجه خواهد بود مگر این‌که زن این موضوع را به اثبات برسانند که زوج ترک منزل کرده است.

در زمان دفاع اگر مرد مدعی عدم تمکین زن شود و قبول کرده باشد که نفقه پرداخت نموده‌، بایستی دادخواست تمکین داده و رای مربوطه قطعی را بگیرد تا بتواند از ویژگی‌های آن استفاده کند. اگر خلاف این حالت باشد محکوم به پرداخت نفقه خواهد شد، به طور کل نفقه یک وجه حقوقی دارد که در قالب مطالبه نفقه معوقه آن را توضیح دادیم اما این امر (نفقه) یک وجه کیفری نیز دارد که به ترک انفاق شهره خواهد بود.

جرم امتناع از پرداخت نفقه چیست؟

اگر زن قصد مطالبه نفقه خود را داشته باشد با مشاوره و یاری بهترین وکیل نفقه تهران در ابتدا باید با ارائه عقدنامه، زوجیت خود را با مرد اثبات نماید. مرد هم این امکان را دارد که در شرایط عدم تمکین زن از پرداخت نفقه به او خودداری نماید اما در غیر این حالت مرد باید نفقه زن را پرداخت کند.

  اگر که مرد با وجود داشتن تمکن مالی و تمکین زن، از پرداخت نفقه خودداری کند، شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد، عدم پرداخت نفقه از جرائم مستمر محسوب می‌شود و در صورتی که زوج از پرداخت نفقه خودداری نماید به ازای هر ماهی که نفقه را پرداخت نکند، زوجه این امکان را دارد که علیه او اقدام به شکایت کند.

داشتن وکیل نفقه تهران برای مطالبه نفقه چه مزایایی دارد؟

پس از انتخاب وکیل نفقه تهران و دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به او که یک وکیل خانواده است، دیگر نیازی نیست که افراد در هیچ کدام از مراحل دادرسی حضور داشته باشند. وکیل پایتخت به شما عزیزان کمک می‌کند تا بهترین وکیل را برای حل مشکل خود انتخاب کنید و به نتیجه دلخواه برسید. مزایای داشتن وکیل نفقه تهران به شرح زیر است:

وکیل پایتخت

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی داشتیم شما عزیزان را با مفهوم نفقه و پرداخت آن از جانب زوج به زوجه آشنا کنیم، همچنین در رابطه با این‌که دریافت نفقه در چه شرایطی برای زن امکان‌پذیر است توضیحاتی را ارائه دادیم، حضور یک وکیل نفقه خوب می‌تواند در زمان مطالبه نفقه برای زوجه بسیار یاری دهنده باشد و نتیجه مطلوبی را ایجاد نماید.

وکیل پایتخت

وکیل پایتخت اولین و با سابقه ترین وب سایت معرفی وکلای کشور است که فعالیت خود را از سال 1398 شروع کرد و هم اکنون به معرفی بهترین وکلا در تمامی استان ها و شهرها می پردازد. 

راه‌های ارتباط با ما

تمامی حقوق این وب سایت برای وکیل پایتخت محفوظ است