مقالاتوکیل بین‌اللملی

وکیل بین‌المللی

با پیشرفت جوامع امروزی و گسترش دامنه ی تجارت، محدوده ی فعالیت های اقتصادی اشخاص گسترش یافته و روابط تجاری اشخاص از مرزهای کشور ها فراتر رفته و امروزه اشخاص و شرکت های تجاری جهت برآورد کلیه نیازهای جامعه ناگذیر از فعالیت با اشخاص و شرکت های تجاری سایر کشورها می باشند.از این روی روابط و حقوق بین الملل نقش اساسی در تامین نیازهای کشورها داشته و به تبع آن دعاوی بین المللی متعددی نیز به وجود میاد که مستلزم طرح دعوا در محاکم قضایی صالحه بین المللی می‌باشد. از این روی وکیل بین المللی جهت دفاع از حقوق از دست رفته‌ی اشخاص و شرکت های تجاری کشورها در مقابل اتباع خارجه سایر کشورها دفاع می‌نماید و با طرح دعوا و یا دفاع از دعاوی مطروحه در واقع نقش خطیری را در حفاظت از حقوق بین الملل ایفا می‌نماید.

به زیان ساده تر در مواقعی که تجار کشوری با اتباع  و سازمان‌های کشورهای دیگر در امور اقتصادی و تجاری و یا قراردادها به اختلاف می‌رسند، وکیل بین المللی با آگاهی کامل از قوانین بین المللی و داوری بین المللی و اصول قرارداد ها به کمک آن‌ها رفته و با طرح دعوا و یا دفاع از دعاوی مطروحه در صدد احقاق حق بر می‌آیند.

از آن جا که حجم روابط تجار کشورها با یکدیگر بسیار گسترده تر و بزرگتر از معاملات خورد در سطح جامعه می‌باشد و معمولا اختلاف بر سر مبالغ سنگینی است تقش وکیل بین المللی در پیروزی پرونده و اخذ رای بسیار پررنگ می‌باشد و مسئولیت بسیار خطیری بر دوش وکلای بین المللی است. چرا که در صورت اشتباه و یا عفلت و عدم کسب نتیجه‌ی مطلوب، خسارات بسیار سنگینی به موکلینشان وارد می‌آید.

 

دعاوی بین المللی کدامند:

دعاوی بین المللی متعددند اما به صورت خلاصه می‌توان گفت اکثر دعاوی بین المللی به علت اختلاف تجار کشورها بر سر تفسیر قرارداد ها و یا عدم ایفای تعهدات قراردادی حاصل می‌شوند.از سایر دعاوی بین المللی مرتبط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

1_دعاوی تجار کشورها در امور قراردادها و اختلافات در تفسیر آن

2_دعاوی مربوط به تخلیه و خلع ید و امور مربوط به املاک و مستغلات ایرانیان مقیم خارج از کشور

3_دعاوی مربوط به داوری بین المللی

4_دعاوی انحصار وراثت، تقسیم ترکه ایرانیان مقیم خارج از کشور

5_دعاوی کیفری بین المللی

6_دعاوی خانواده بین المللی مانند طرح دعوای طلاق، مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند مشترک و .. ایرانیان مقیم خارج از کشور

7_دعاوی مالیاتی تجار و شرکت های ایرانیان مقیم خارج از کشور

8_دعاوی ثبتی بین المللی ایرانیان مقیم خارج از کشور

9_دعاوی مهاجرتی ایرانیان مقیم خارج از کشور

10_دعاوی مربوط به ممنوع الخروجی ایرانیان مقیم خارج از کشور

11_طرح دعاوی علیه سازمان ها و ارگان های دولتی و مامورین دولتی در دیوان عدالت ادرای

 

وکیل بین المللی کیست

وکیل بین المللی شخصی وکیلی است که با داشتن پروانه وکالت صلاحیت طرح دعوا و دفاع از دعاوی مطروحه علیه اشخاص را دارا می باشد و با داشتن آگاهی و تسلط کامل بر قوانین موضوعه ی ایران و همچنین قوانین بین المللی تجربه ی کافی جهت اعلام وکالت در پرونده های بین المللی را دارد. بنابراین وکیل بین المللی نه تنها باید بر قوانین داخلی کشور خود تسلط کامل داشته باشد بلکه باید قوانین حقوق بین الملل و همچنین قوانین تجارت بین الملل را بشناسد.مهمتر از دانستن قوانین داشتن تجربه در پرونده های بین المللی است زیرا از آنجا که پرونده های بین المللی عموما تخصصی و دارای پیچیدگی های زیاد هستند آشنایی کامل به این نوع از موضوعات ملاک برتری و پیروزی در پرونده است.

وکیل بین الملل علاوه بر آن می‌باسیت بر قوانین بین بین المللی و معاهدات جهانی و همچنین پیمان های عمومی که بین کشورها منعقد می‌گردد و روابط حقوقی دولت ها بر یکدیگر را تبیین می‌کند نیز آگاهی و شناخت کامل داشته باشد.به عنوان مثال وکیلی که قصد طرح دعوا و یا دفاع در دیوان بین المللی دادگستری را دارد بایست قوانین و معاهدات و کنوانسیون های جهانی مرتب با پرونده را بشناسد تا بتواند در پرونده پیروز باشد.

در بسیاری از موارد ممکن است اتباع خارجی به علل مختلفی مبادرت به طرح دعوا علیه اشخاص ایرانی اعم از اشخاص حقیقی و یا حقوقی در محاکم ایران نمایند.در این خصوص نیز وکیل بین المللی با شناختی که از قوانین ایران و قوانین کشور اتباع خارجی دارد می‌تواند در پیشبرد پرونده موفق تر عمل نماید.

برعکس حالت فوق ممکن است یکی از اتباع ایرانی قصد طرح دعوا علیه اتباع خارجی نماید در این حالت نیز وکیل بین المللی بهتر از دیگر وکلا توانایی پیروزی در پرونده را دارد.

نتیجه اینکه  فعالیت وکیل بین المللی محدود به مرز های داخل کشور ایران نمی‌باشد و صلاحیت و توانایی طرح دعوا و یا دفاع از دعاوی علیه اتباع سایر کشورها را دارا می‌باشد.

 

شاخه های فعالیت وکیل بین الملل:

 • وکیل بین المللی مهاجرت
 • وکیل دعاوی کیفری بین المللی
 • وکیل دعاوی حقوقی بین المللی
 • وکیل دعاوی ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • وکیل دعاوی شرکت های خارجی علیه ایرانیان
 • وکیل دعاوی شرکت های ایرانی علیه اتباع خارجه
 • وکیل تجار بین المللی
 • وکیل گمرکات بین المللی

 

انواع حقوق بین الملل:

حقوق بین الملل به دو شاخه‌ی حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی  تقسیم می‌شوند که دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی هستند.

شباهت‌ها:

هر دو مسایل بین المللی را بررسی و تنظیم می‌کنند با این تفاوت که در حقوق بین الملل عمومی روابط بین المللی سازمان‌ها و کشورها با یکدیگر تبیین شده است اما در حقوق بین الملل خصوصی روابط اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل کشورها مورد بررسی و قانونگذاری قرار گرفته است. پس صفت بین المللی وجه اشتراک هر دو می‌باشد.

هر دو در داگاه ها و مراجع بین المللی طبق قوانین و معاهدات بین المللی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

تفاوت ها:

یکی از اختلافات اساسی هردو موضوع آن ها می باشد.بدین نحو که حقوق بین الملل عمومی روابط حقوقی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی را شامل می‌شود اما حقوق بین الملل عمومی روابط بین کشورها و سازمان های دولتی را قانونمند می‌سازد.

یکی دیگر از تفاوت های این دو در منشا هست یعنی منشا قانونگذاری حقوق بین الملل خصوصی برگرفته از حقوق داخلی کشورها است در حالی که قانون مرتبط یا حقوق بین الملل عمومی بر مبنای معاهدات بین المللی است که کشورهای ملل مختلف آن را وضع نموده اند و کشورها موظف به تبعیت از آن می‌باشند.

یکی از موارد وجه تمایز این دو در قانونگذاران هر کدام می‌باشد بدین صورت که در حقوق بین الملل عمومی قانونگذاران دو یا چند کشور می‌باشد در حالی که در حقوق بین الملل خصوصی قانونگذار معمولا یک کشور می‌باشد.

اخرین تفاوت، مرجع رسیدگی کننده به پرونده های بین الملل می‌باشد با این توضیح که دیوان بین المللی دادگستری که به دادگاه لاهه یا دادگاه جهانی مشهور است صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوق بین الملل عمومی و دعاوی دولت‌ها علیه یکدیگر را دارد ولی در حقوق بین الملل خصوصی مراجع قضایی داخلی صالح به رسیدگی و صدور رای می‌باشند.

 

قوانین بین المللی ایران:

مطابق ماده 5 قانون مدنی ایران مصوب 1307 کلیه سکنه ایران اعم از اتباع داخله و خارجه مطیع قوانین ایران خواهد بود و مطابق ماده 6 همان قانون، اتباع خارجه مقیم در خاک ایران از حیث مسایل مربوط به احوال شخصیه و اهلیت و همچنین از نظر قوانین ارث مطیع دولت متبوع خویش هستند. به این معنی که قوانین ازدواج و تشریفات آن برای خارجیان طابق قوانین کشور متبوع آن ها می‌باشد.

در ماده 8 همان قانون بیان گردیده است که اموال غیرمنقولی که اتباع خارجه در ایران برطبق عهود تملک کرده یا می‌کنند از هرجهت تابع قوانین ایران خواهد بود.

معاهدات بین المللی یکی از منابع مهم حقوق بین الملل می‌باشد که آرای محاکم بین المللی بر مبنای آن صادر می‌شود. در تعریف معاهدات بین المللی می‌توان گفت قوانینی است که کشورهای مختلفی آن را تصویب و امضا نموده‌اند و بین روابط دولت ها با یکدیگر لازم الاجرا می‌باشد.

از دیگر منابع حقوق بین الملل می‌توان از کنوانسیون های حقوقی و پیمان نامه ها و قراردادهای بین دول اشاره نمود.

قوانین کیفری بین المللی در قانون ایران دربسیاری از موارد پیش بینی شده است و قانونگذاران در ایران قوانینی کیفری را برای اتباع خارجه درنظر گرفته اند.ازجمله می‌توان به ماده 527 قانون مجازات اسلامی مبنی بر  توهین و یا سوء قصد به جان مقامات سیاسی و کنسولی اتباع خارجه در ایران و یا ماده 520 و 525 همان قانون مبنی بر ارتکاب جعل اسکناس خارجی و یا مسکوکات خارجی درقلمرو جمهوری اسلامی اشاره نمود که برای هریک از این جرایم مجازات هایی از قبیل حبس و یا جزای نقدی درنظر گرفته شده است.

مطابق ماده 3 قانون مجازات اسلامی قوانین کیفری در خصوص کلیه افرادی که در قلمرو سرزمینی ایران مرتکب جرم شوند اعمال میشود.

مطابق ماده 5 آن قانون هر فرد ایرانی یا خارجی در قلمرو سرزمینی ایران جرمی انجام دهد مطابق قانون جزای ایران محاکمه و مجازات می‌شوند از جمله این جرایم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اقدام علیه نظام و امنیت داخلی و خارجی ایران و تمامیت ارضی و یا استقلال ایران توسط اتباع خارجه
 • جعل مهر و امضا و دستخط توسط اتباع خارجه
 • جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی توسط اتباع خارجه

در ماده 8 همان قانون آمده است که هروقت یکی از اتباع خارجه در خارج از مرزهای ایران علیه اشخاص ایرانی و یا کشور ایران جرمی انجام دهد و در ایران یافت گردد و یا در ایران دستگیر شود مطابق قانون جزایی ایران محکمه و مجازات می‌شود.

مطابق ماده 9 همان قانون اتباع خارجی که مطابق قانون خاص و یا عهدنامه های دولتی و یا مقررات بین المللی در هرکشوری دستگیر شوند در همان کشور محاکمه می‌شوندو اگر در ایران یافت و یا دستگیر شوند مطابق قوانین ایران محاکمه می‌شوند.

برای مثال اشخاص خارجی که در گروه های تروریستی و یا در عملیات های دزدی دریایی نقش دارند در صورتی که در ایران یافت و یا دستگیر شوند مطابق قانون مجازات ایران محاکمه می‌گردند.

 

تعارض قوانین کشورها با یکدیگر:

با عنایت به اینکه هرکشورها دارای مجالس قانونگذاری مستقل هستند و هر کشوری مذهب، شرایط اقتصادی و فرهنگی خاص خود را دارد قوانین حقوقی، کیفری و خانواده کشورها در بسیاری از جهات با یکدیگر متفاوت و حتی متضاد می‌باشد. از این روی بحث تعارض قوانین کشورها با یکدیگر و صلاحیت دادگاه های بین المللی در استناد به قوانین هرکدام از آن ها بسیار مهم و اساسی می‌باشد. به عنوان مثال اگر مردی ژاپنی با زنی هلندی در ایران ازدواج کنند و بعد تقاضای طلاق کنند دادگاه ایران بر مبنای قانون کدام کشور باید رسیدگی و رای صادر نماید. یا اگر شخصی هندی در افغانستان یک ایرانی را به قتل برساند باید طبق قانون مجازات کدام کشور محاکمه و مجازات گردد؟ و یا دادگاه جزایی کدام کشور صالح به رسیدگی و صدور رای می‌باشد؟

مثال دیگر اینکه وقتی زن و شوهری کانادایی که ساکن ایران هستند دارای فرزند می‌شوند. قانون اعطای تابعیت در کانادا خاک است به این معنی که شخص متولد شده در خاک آن کشور صرف نظر از تابعیت پدر و مادر خود تابعیت آن کشور را دریافت می‌نماید.

اما فرآیند اعطای تابعیت در ایران خون و خاک می‌باشد. حال سوال اینکه با توجه به تعارض قوانین تابعیت در کشور کانادا و ایران تکلیف فرزند متولد شده چیست و آیا تابعیت ایرانی به وی اعطا می‌گردد و یا خیر؟

همانطور که مشخص است نتیجه استناد به هرکدام از قواینن کشورها می‌تواند آثار متفاوتی بر روی پرونده و رای داشته باشد.

بنابراین شناخت تعارض آرا و حل آن مطابق قوانین بین المللی و معاهدات جهانی یکی از مهمترین وظایف وکیل بین المللی است.

در واقع اولین وظیفه مهم وکیل بین المللی تشخیص قانون صالح و صلاحیت مرجع قضایی رسیدگی کننده می‌باشد.

 

وکیل بین المللی امور ایرانیان خارج از کشور:

همانطور که می‌دانید بسیاری از ایرانیان به علل بسیاری مبادرت به مهاجرت به سایر کشورها نموده اند ولی این اشخاص اموالی در ایران دارند که ممکن است قصد فروش و یا اجاره و یا تخلیه آن را داشته باشند ولی بدلیل این که آمدن به ایران هزینه بر است و یا به علل مختلفی قادر به بازگشت به ایران نیستند می‌توانند جهت انجام امور خود در ایران نیاز به وکیل دادگستری داشته باشند.این اشخاص می‌توانند با مراجعه به سفارت ایران در کشور محل اقامت خود اقدام به اعطای وکالت به وکیل دادگستری در ایران نمایند تا وکیل دادگستری به وکالت از وی اقامات قضایی و یا اداری و سایر امور مربوط به وی را انجام دهد.

 

خدمات وکلای وکیل پایتخت به ایرانیان مقیم خارج از کشور:

 • انجام دعاوی خانوادگی مانند طلاق، مهریه، نفقه و حظانت ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • انجام دعاوی ملکی مانند فروش، اجاره، تخلیه  اماکن مسکونی و تجاری و خرید و فروش اموال منقول برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • انجام امور ثبتی مانند ثبت شرکت، برند، ثبت اختراعات برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • انجام کلیه امور مالیاتی ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • تنظیم قرارداد های بین المللی و قرارداد های خارجی
 • قبول دعاوی گواهی انحصار وراثت و تقسیم ترکه برای ایرانیان خارج از کشور
 •  قبول دعاوی مهاجرتی و انجام آن توسط وکلای بین المللی
 • قبول دعاوی فرزند خواندگی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • قبول دعاوی بین المللی مرتبط با فوتبال و قراردادهای بین المللی
 • اخذ وقت سفارت کشورها و آماده سازی مدارک مهاجرتی
 • قبول وکالت دعاوی تجار ایرانی علیه اشخاص خارجی
 • قبول وکالت دعاوی تجار خارجی علیه اشخاص ایرانی
 • انجام داوری بین المللی

2 دیدگاه

 1. سلام.من آلمان زندگی میکنم و میخواستم برای کارهای حقوقی ای که داخل ایران دارم وکیل بگیرم.میخواستم بدونم با توجه به اینکه من داخل ایران نیستم و کسی هم در ایران ندارم چگونه میتونم به وکلای وکیل پایتخت وکالت بدهم.ممنون میشم پاسخ بدهید.مرسی

  1. سلام.شما میبایست به سامانه میخک ( سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) مراجعه نمایید و بعد از ثبتنام الکترونیک و تشکیل پرونده، وکالت طلاق به وکلای ما اعطا نمایید تا امور حقوقی شما توسط وکلای پایه یک دادگستری در ایران انجام بپذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا